Kedilerin Pireleri Nasıl Temizlenir ?

Kedilerin en çok yaşadığı problemlerden birisi kuşkusuz tüylerinin arasındaki pirelerdir. Bu durum hem kedi dostlarımız açısından, hem de bizim açımızdan çok rahatsız edicidir. Şahsen benim kedim pirelendi zaman bana bir kaşınma geliyor ki anlatamam. Veterinere gittiğinizde size 2 tane çözüm söyler. Bunlardan bir tanesi pire tozu diğeri ise kira damlasıdır. Şimdi sizlere kedilerin pireleri nasıl temizlenir konusunda biraz bilgi vermek istiyorum.

Kediler için Pire Damlası

Kedilerimiz pirelendiği zaman veterinerlerin ilk önerdiği şeylerden birisi pire damlasıdır. Pire damlasını mahallemizde bulunan herhangi bir petshoptan ya da herhangi bir veterinerden satın alabilirsiniz. Pire damlası kullanırken kedilerin yalayamayacakları yani Temas edemeyecekleri bölgelerinde kullanılıyor.

Çünkü kediler pire damlası kullandıktan sonra kendilerini yalayarak zehirlenme riski taşıyorlar. Pire damlası kedilerin yalama olasılığının hiç olmadığı bölgelerde kullanılınca kedi dostlarımızın zehirlenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Pire damlası kedinin genelde ense dibine damlatılıyor. Bu Damla kedinin kana karışıyor ve kendimizi ısıran pirelerin ölmesine sebep oluyor. Fakat yavru kedilerde pire damlası veterinerler tarafından önerilmiyor. Bu konuya da dikkat edelim.

Pire Damlası Uygulandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pire damlası kullandıktan sonra özellikle öncelikle kendiniz için daha sonrasında ise kedi dostlarımız için dikkat edilmesi gereken birtakım konular var. Yukarıda da bahsettiğim gibi pire damlaları kedilerin ense köküne damlatılıyor. Ancak, minik dostlarımızın bu bölgeyi de yalama olasılığı var elbette…

Dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi kedilerin bir gün boyunca ense kökünü yalamasına engel olmak. Bunu yapabilmek için petshoplardan huni satın alabilirsiniz. Huni kullanmanız kediniz açısından daha sağlıklı olacaktır çünkü, kediler ense kökünün alamasa bile kaşımaya çalışacaktır. Dolayısı ile kaçırdıkları zaman, pire damlası patilerine bulaşacaktır. Patisini de ağzına götürdüğü zaman zehirlenme olasılığı vardır. Bu nedenle kesinlikle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer kedilerimizi yıkıyorsanız pire damlası sonrası buna biraz ara vermeniz gerekir.Çünkü kendinizi yıkarsanız bile damlasının etkisi azalacaktır ayrıca alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Pire damlasını kullandıktan sonra kesinlikle herhangi bir kızarıklık oluşursa veteriner elinizde görüşerek, damla’yı uyguladığınız bölgeyi yıkamanızı tavsiye ediyorum.

Eğer ilacınızı kendiniz yapmayı düşünüyorsanız, kedinizin sakin bir kedi olması gerek. Çünkü pire damlaları vücuda yayıldığı zaman kontrol etmesi imkansız bir hale geliyor.Pire damlasını kedilerin ense köküne yapılmasının en büyük sebeplerinden birisi kedilerin o bölgeye çok zorlaşıyor olması…

Adem İLDEÇ
Adem İLDEÇ hakkında 18 makale
1986 Doğumlu bir yazılımcıyım. İnternet mecrasına katkıda bulunmak için bir çok projede yer aldım. SesliCadde.Com gibi bir çok sitenin Yöneticisiyim. Günümüzün en büyük manevi gücü olan sanal alemi , kelimenin tam anlamı ile bir otomobil gibi vites değiştirerek kullanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*