Kedilerde Mantar Hastalıkları

Kedim Kusuyor Ne Yapmalıyım

​Bu makalemizde sizlere kedilerde mantar hastalığı ile ilgili öğrenmeniz gereken birtakım bilgilerden bahsetmek istiyorum. Can dostlarımız evimizin neşesi kedilerimiz ile ilgili en önemli konulardan birisi kedilerde oluşan mantar hastalıklarıdır. Burada sizi anlattığımız bilgilere dayanarak birtakım belirtilerden ve kedilerde mantar hastalığı nedenlerini ve tedavisi ne kadar bir çok faydalı bilgi ile karşılaşacaksınız.

Elbette bu şekilde almış olduğunuz bilgiler ile birçok detaya hakim olabileceğiniz bu bilgiler sayesinde çok daha bilinçli davranacaksınız.

Kedilerde Mantar Hastalığı Nedir ?

Mini patili sevimli dostlarımız da mantar enfeksiyonu görülmesine neden olan en önemli etkenlerden birisi trikofiti olarak bilinir. Bu hastalık sadece kedilerimiz de değil insanlarda ve diğer hayvanlarda da mantar hastalıklarının görülmesine neden olan bir hastalıktır.

Trikofiti bir çeşit deride oluşan mantar hastalığıdır. Kedilerde oluşan mantar hastalığının belirtileri arasında baş ve boyun bölgesinde gri ve beyaz renklerde ortalama 2 3 santim çapında kıl dökülmesi ve kepeklenme olarak görülebilir.

Kedilerde Mantar Hastalığı Nasıl Yayılmaktadır ?

Kedilerde Mantar Kremi

Hepimizin bildiği gibi özellikle de 2 tane kedisi olan evlerde kedilerde sık sık temas olur. Birbirleri ile oyun oynayan kedilerde mantar hastalığı bulaşıcıdır. Hatta kedilerde görülen bu rahatsızlık temas halinde olan insanlara da bulaşabilir.

Kedilerde mantar hastalıkları çeşitli sebeplerden meydana özellikle de daha önce hormon tedavisi görmüş olan ya da stresten ve zayıflıktan ya da beslenme bozuklukları gibi konulardan tedavi görmüş olan kedilerde mantar hastalığı olasılığı daha yüksektir.

Kedilerde Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Kedilerde Mantar Doğal Tedavi Yöntemleri

Kedilerde mantar hastalığı belirtileri ile ilgili araştırma yapanlar için de bir şeyler söylemek istiyorum.

Kedilerde mantar hastalığı belirtileri genellikle baş ve kulak arkasında ve ayaklarında meydana gelen tüy dökülmeleri ile ortaya çıkar. Meydana gelen bu döküntüler birleşirler ve yayılmaya başlarlar. Böylece daha büyük alanlarda meydana gelen boşluklar görürsünüz.Kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerin de görülebileceğini söyleyebilirim. Bu gibi durumlarda kedilerde mantar hastalığı olasılığı çok yüksektir.

Kedilerde Mantar Hastalığı insanlara Bulaşır mı ?

Kedi Sağlığı

Kedilerin mantar hastalığı, kedilerden kedilere, çocuklara ve insanlara da bulaşır. Ancak bu çok tehlikeli bir durum değildir. Kedilerden insanlara bulaşan mantar hastalıkları bağışıklık sistemini zayıflatır. Kısa süreli tedavisi mümkündür.

Kedilerdeki mantar hastalığının insanlara bulaşması sonucunda vücudumuzun direncini düştüğünde sorun yaşatacak bir durum ortaya çıkabilir. Doktorumuza başvurduğunuzda bunun için ilaç tedavisi görebilirsiniz. Ancak çok da korkulacak bir durum değildir.

Kedilerde Mantar Hastalığı için Veteriner Çözümleri.

Kdiler ve Mantar Hastalığı Çözümleri

Kedilerde mantar hastalığı normal şartlarda absürt bir durum oluşmazsa birkaç hafta içerisinde geçer. Ancak kedilerin mantar hastalığının insanlara da buluşacağı söz konusu edildiği zaman ve sürekli olarak bir rahatsızlık verme olasılığı açısından bu riski göze almamak ve veterinere götürmek mantıklıdır.

Kedilerde mantar hastalığı için veteriner denize gittiğimiz zaman sizlere kedi mantar aşısı, kedi mantar aşısı fiyatı, kedi mantar ilacı, kedi mantar şampuanı, kedi mantar hapı ve kediler için mantar kremi şeklinde önerilerde bulunacaktır.

Kedilerde Mantar Hastalığı Tedavi Edilir mi ve Nasıl Edilir ?

Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi kedilerimizde oluşan mantar hastalıkları ile ilgili veteriner elinize başvurduğunuzda sizlere uygun tedavi yöntemlerini önerecektir.

Bu tedaviler arasında kedi mantar kremi Ya da kedi mantar aşısı dışında pomad, banyo şartları, kedi mantar iğnesi ve tabletlerle tedaviler verilecektir. Ancak kedi mantar aşısı yani iğne yavru kedilerde pek de uygun görülmüyor. Kedi mantar hastalığı konusunda veteriner hekim sizlere sadece ilaçlar ile değil dikkat etmeniz gereken konular açısından gerekli bilgileri verecektir.

Kedilerimizi Mantar Hastalığından Nasıl Koruruz ?

Kedilerimizi mantar hastalıklarından korumak için yani kedilerimi mantar hastalığından nasıl koruyabilirim diye araştırma yapıyorsanız,gerekli tedavileri uygun şartlarda yapıyor olmamızın dışında kedilerim izin günlük yaşamlarında onlar için dikkat etmemiz gereken birtakım kurallar bulunuyor.

Bu kuralları yerine getirdiğiniz takdirde kedilerim izin mantar hastalığına yakalanma olasılığını olabildiğince düşürmüş oluruz. Öncelikle ilk olarak dezenfekte şartlarını yerine getirmeniz ve evinizin içini çamaşır suyu ile güzelce yıkamanız gerekir. Bunu yapmanız hem sizin sağlığınız hem de sevimli dostlarımız Minnoş kedileriniz için çok önemlidir.

Ancak çamaşır suyu ile yıkamış olduğunuz bölgelerden kedilerimizi uzak tutmanız gerekir. Çünkü onlar her şeyi yalarlar. Tabii ki çamaşır suyu ile yıkadınız bölgelerden çocuklarınızı bebeklerinizi ve diğer hayvanlarınızı da uzak tutmalısınız. Bu sayede kedilerde oluşabilecek mantar hastalıklarının yayılması engellenebilir ve aynı kronik bir hale gelmesinin önüne geçilebilir. Yani bir nevi erken teşhis diyebiliriz.

Adem İLDEÇ
Adem İLDEÇ hakkında 18 makale
1986 Doğumlu bir yazılımcıyım. İnternet mecrasına katkıda bulunmak için bir çok projede yer aldım. SesliCadde.Com gibi bir çok sitenin Yöneticisiyim. Günümüzün en büyük manevi gücü olan sanal alemi , kelimenin tam anlamı ile bir otomobil gibi vites değiştirerek kullanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*