Kediler Neden Kusar ?

Kediler bizim Can dostlarımız, hayatımızı renklendiren,sıcacık bakışları ve sevimli hareketleri ile hayatımızı değiştirecek ve rengarenk bir hale getirecek Allah’ın yaratmış olduğu en harika canlılardır. Küçük bir yavru kedi sahiplendiğini de ya da kedilerle dolu olan bir ortamda yaşadığınızda onların size olan davranışlarını gördüğünüz zaman, içiniz hayvan sevgisi ile dolup taşabilir.

Tıpkı insanlar gibi kedilerde ara sıra hasta olabilirler ve birtakım rahatsızlıkları yaşayabilirler. Kendi çocuğumuzda ya da herhangi bir insanda kusma meydana geldiği zaman nasıl önemli bir hastalık belirtisi ise kedilerde de bu durum aynıdır. Bu sebepten dolayı kedilerin kusmasına dikkat etmek son derece önemlidir. Bu makalemizde sizlere kediler neden kusar,kedim çok kusuyor ne yapabilirim gibi sorularınızın cevaplarını elimden geldiği kadar vermeye çalışacağım.

Kediler Neden Kusar ?

Kediler bir çok sebepten dolayı kusabilirler. Ancak kedilerde kusma olayı iki farklı duruma bağlı olarak daha önemli bir hale gelmektedir. Kedilerde kusma sebeplerinden birincisi sürekli kendilerini yaşadıkları için ağızlarına giren ve boğazlarına takılan tüylerdir. Doğal olarak sürekli temizlik amacı ile kendilerini yalayan Can dostumuz kediler midelerinde biriktirdikleri tüyleri atmak için kusarlar.

Kedilerin kusma sebeplerinin ikincisi ise vücutlarında bulunan çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak değişebilmektedir. Kedilerde kusma meydana geldiğinde,kedinizin kustuğu şeye bakarak önemli bir durum olup olmadığını gözle görülür bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer kediler herhangi bir hastalıktan dolayı kusuyorsa,kedilerimizin tavırlarında ve davranışlarında değişiklikler görülecektir. Bu durumda hemen bir veterinere başvurmanız gerekebilir.

Kedilerin Kusma Belirtileri ve Bunları Önlemek için Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Kedilerde kusma belirtileri ve kedilerde kusma olayını önlemek ve engellemek için sizlere dikkat edilmesi gereken şeyleri sıralamak istiyorum.

1.Kedinize verdiğiniz yemeklere dikkat edin

Kedilerde Kusma Belirtileri
Kedilerde Kusma Belirtileri

Kediler onlara verdiğiniz besinleri yedikten sonra genetik yapılarına dayalı olarak direkt olarak vücutlarına almaktadır. Bu sebepten dolayı,kedilerin bize vermiş olduğumuz mamaların ve besinlerin uzun bir süre beklemiş olması yani bayatlamış olması bakteri içermesine bağlı olarak, kedilerimizin birtakım mide rahatsızlıkları yaşamasına sebep olabilir.

Örnek vermek gerekirse kedilere çiğ besinler yedirmemek gerekir. Her ne kadar kedilerimiz çiğ tavuk,çiğ et ve sucuk gibi besinleri seviyor olsa da bu gibi besinlerin içerisinde baharatlar bulunduğundan dolayı mide rahatsızlıklarına sebep olacaktır. Bu nedenle,kedilerimizi taze temiz bekletilmemiş ve çiğ olmayan besinler getirmemiz gerekir. Ayrıca kedilerimize ev yemekleri değil de,Kuru mama yediriyor isek yani kedi maması yediriyorsak bu mamaların son kullanma tarihlerine bakmayı kesinlikle unutmamamız gerekir.

2. Kedilerde Aralıklı Kusmalar Tehlikelidir.

Kedilerde Kusma Sebepleri

Kedilerimiz aralıklı olarak kusuyorsa ortada bir tehlike var demektir. Yani kediniz bugün kustu yarın yine kustu. Bu durumda bu büyük bir tehlikenin habercisi olabilir yani kediniz hastalanmış olabilir. Bu durumda kedilerin bizde oluşmuş bir iç hastalığı vardır. Hemen veterinere götürmelisiniz.

Kedilerimiz aralıklı olarak kusma gerçekleştirdiğini de evde çözüm aramak yerine acil bir şekilde veterinere götürmenizi öneriyorum.Çünkü evde tedavi etmek istediğinizde bu durumu çözülmeye bilirsiniz ve veterinere gitmek de geç kalırsanız kedinizin ölümü ile sonuçlanan acı bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Kedilerde Yeşil Kusmalar Tehlikelidir Acilen Veterinere Gitmelisiniz.!

Kedilerde Kusma Tedavisi

Kediniz kediniz yeşil kusuyorsa çok büyük bir problem var demektir. Kedilerde en tehlikeli kusmalardan birisi yeşil kusmalardır. Genellikle parazitlerin ve zehirlenmelerin göstergesi olarak bilinir.

Eğer kendiniz de yeşil kusmalar görüyorsanız, bunun sebebi yemeklerden etkilenmiş olmasıdır. Hemen bir veterinerden yardım almanız gerekir.

4.Kedilerde Kan Kusması

kedilerde-kusma

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedi dostlarımızın da kan kusması çok büyük bir rahatsızlık olduğunun göstergesidir. Bu sebepten dolayı kedilerin kan kusmasında kesinlikle bir veterinere gitmenizi ve bu konuda aciliyet durumunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Kedilerde kan kusmasını gece bile görseniz nöbetçi veterinerlerden yardım alabilirsiniz. Kedilerde kan kusmasına sebebiyet veren hastalıklar vardır. Mesela pankreas, bağırsak ve mide ülserleri, çeşitli sebeplerden dolayı zehirlenmeler, iç kanamalar ve tümörler gibi sebeplerden dolayı kedilerde kan kusması meydana gelebilir. Acil olarak bir veterinere götürmezseniz kedinizin ölümü ile sonuçlanabilir.

5.Kedilerde iltihaplanma ve Kusma

Kedim Kusuyor Ne Yapmalıyım

Kedilerimiz de birtakım hastalıklardan dolayı ya da çeşitli sebeplerden dolayı iltihapların artmasına bağlı olarak kusmalar meydana gelebilir.

Bu durum her ne kadar bizlere normal gibi görünüyor olsa bile acil bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir durum olmayabilir. Kedilerde iltihaplanma sonucu meydana gelen kusmalar kan kusması kadar tehlikeli değildir. Bu gibi durumlarda düzenli bir bakım ve doğru tedavi ile kusma engellenebilir.

6.Kedilerde Kusma ve Enfeksiyon Göstergesi

Kusan kediye ne yapılır

Enfeksiyon kapmış olan kedilerin kusması son derece normaldir. Çünkü midesi bulanır. Bu durumu ortadan kaldırmak için düzenli olarak veteriner kontrolünde olması gerekir.

Birtakım ilaçlarla bu durum engellenebilir. Enfeksiyon kapmış olan kedilerin kusmasını engellemek için çeşitli ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçları düzenli olarak kullanırsanız kısa süre içerisinde bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra kabızlık ve yabancı cisimler yutmuş olmak da kedilerde kusmaya neden olabilir.

7.Zehirlenen Kedilerde Kusma Belirtileri

Zehirlenen kedilerde kusma belirtileri meydana gelebilir. Tüketmiş olduğu besinlerden veya hiç bilmediği şeyleri yemiş olan kedilerde sıkça karşılaşılan durumlardan birisidir. Sizlerinde bildiği gibi kediler evde buldukları her şeyi ısırır ve yerler. Bazen yedikleri böcekler ya da benzeri şeyler kedilerimizi zehirlenmesine sebep olabilir. bu gibi durumlarda doğal olarak kedilerde kusma yaşamaları meydana gelecektir.

Kediniz eğer zehirlenmişse, oldukça halsiz ve baygın bir şekilde hareket eder. Son derece fark edilir olan bu durumu kedilerde gördüğünüz zaman hemen veterinere götürün.

Adem İLDEÇ
Adem İLDEÇ hakkında 18 makale
1986 Doğumlu bir yazılımcıyım. İnternet mecrasına katkıda bulunmak için bir çok projede yer aldım. SesliCadde.Com gibi bir çok sitenin Yöneticisiyim. Günümüzün en büyük manevi gücü olan sanal alemi , kelimenin tam anlamı ile bir otomobil gibi vites değiştirerek kullanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*