Cumartesi, Haziran 3, 2023
spot_img

Bugün Gönderilen İlanlar

Diş Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Patlarsa Ne Olur?

Diş apsesi toplum içinde çok sık görünmektedir. Bilhassa ağız ve diş bakımı konusunda dikkatli davranmayan bireylerde yaşanmış olan bir durumdur. Enfeksiyon oluşumundan sonra hem dişlerde hem de diş etlerinde iltihap birikmesidir. Diş çürüklerinin haddinden fazla uzun süre tedavi edilmemesi sonucunda iltihap oluşur ve aniden fazlasıyla şiddetli bir ağrı yaşamanıza sebep olur.

Diş apsesi, diş eti etrafında oluşmuş bulunan iltihap ve enfeksiyonlu bir süreçtir. Bu süreç, diş etinde bir çukur oluşumu ile adım atar ve çukur içerisine bakteriler girer. Bu bakteriler diş etinde irin yaratır ve diş ağrısına sebep olur. Diş apsesi, dişlerin çürümesi, diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi gibi sebeplerle oluşabilir. Şayet diş apsesi vakası var ise, bir diş doktoruna görünmeli ve lüzumlu tedaviler yapılmalıdır.

Diş Apsesi Emareleri Nedir?

Diş apsesi, diş eti çevresinde meydana gelmiş olan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, diş eti içerisinde oluşmuş bulunan bir yaralanmanın içerisine bakteri girip çoğalması sonucunda oluşur. Diş apsesi emareleri şunlardır:

 • Ağrı: Diş apsesi, çoğu zaman dişin çekilmesi gerektiği zaman ağrılıdır. Bu ağrı, dişe basıldığında yada soğuk ve sıcak yiyeceklerle etkileşim ettiğinde çok daha artar.
 • Şişme: Diş apsesi, diş eti ve etrafında şişme yaratabilir. Bu şişme, dişin etrafında doku hasarına sebep olabilir ve dişin çıkmasına sebep olabilir.
 • Kanama: Diş apsesi, diş eti üstünde kanama meydana getirebilir. Bu kanama, diş fırçalandığı zaman ortaya çıkmaktadır.
 • Yutma zorluğu: Diş apsesi, ağrı ve şişme sebebiyle yutma zorluğu yaratabilir.
 • Boğaz ağrısı: Diş apsesi, boğazın etrafında şişme yaratabilir ve boğaz ağrısına sebep olabilir.
 • Boğazda kitle: Diş apsesi, boğazın etrafında bir kitle oluşturabilir. Bu kitleyi sezmek, yutma ve nefes alma gibi hareketlerin daha zor hale gelmesine sebep olabilir.
 • Ağız kokusu: Diş apsesi ağızda kötü koku ve tat oluşturabilir.

Diş apsesi emarelerini, diş eti enfeksiyonunun ilerlemesine bakılırsa değerlendirebilirsiniz. Şayet bu belirtilerin herhangi birinin farkına varırsanız, bir diş doktoru ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Diş apsesi tedavi edilmez ise, enfeksiyon vücudun öteki bölgelerine yayılabilir ve ciddi sıhhat problemlerine sebep olabilir.

Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur?

Diş kökünde yada diş aralarında meydana gelmiş olan iltihap patlayabilir. Diş apsesinin bulunmuş olduğu bölgede olan irin patladığı zaman ağıza kötü kokulu bir sıvı gelmesine sebep olur. Genel anlamda irin boşalması ile beraber hastalar durumun ortadan kalktığını düşünmektedir.

Fakat diş köklerinde veya diş aralarında oluşmuş bulunan bu irin kendi kendine patlasa bile tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi gibi bir durumda irin tekrarlanması mümkündür. Iltihap patladığı zaman en kısa süre içerisinde diş hekiminize başvuru yapmanız gerekmektedir.

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi tedavisi, apsenin içinin boşaltıp irin olan bölgenin temizlenmesidir. Diş iltihap tedavisi için çeşit çeşit yöntemler bulunmaktadır.

Birtakım durumlarda dişin kendisi kök kanal tedavisi metodu ile kurtarılabilir. Öteki bir durumda ise diş çekilmesi gerekebilir. Öncelikli olarak dişin kurtarılmasıdır. Ağrı, yüksek ateş, şişme gibi durumlarda ilaç tedavisi de bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Apsenin diş aralarında olması durumunda diş temizlenerek tedavi uygulanabilir. Tedavi şekline karar verebilmek için apsenin durumu ve konumu son derece {önemlidir}.

Diş Apsesi Nasıl Önlenir?

Diş apsesi, diş eti etrafında oluşmuş bulunan bir enfeksiyondur ve tedavi edilmediği zaman, dişin yitirilmesine sebep olabilir. Aşağıdaki adımlar diş apsesi oluşumunu engelleyebilir:

 • Tertipli diş fırçalama: Günde minimum iki defa dişlerinizi fırçalamak, plak ve diş taşı oluşumunu azaltır ve diş apsesi oluşumunu engeller.
 • Tertipli diş ipi kullanımı: Diş ipi, dişlerin arasındaki plak ve diş taşını temizler ve diş apsesi oluşumunu engeller.
 • Tertipli diş doktoruna gidin: Diş doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda tertipli olarak diş hekiminize gidin. Bu, dişlerinizin sıhhatli olduğunu ve herhangi bir probleminin erken fark edilebildiğini güvence eder.
 • Sigara ve öteki tütün ürünlerini bırakın: Sigara ve öteki tütün ürünleri, diş apsesi oluşumunu arttıran bir faktördür. Bu ürünleri bırakarak, diş apsesi riskini azaltabilirsiniz.
 • Sıhhatli beslenin: Sıhhatli ve dengeli bir beslenme, dişlerinizin sıhhatli kalmasına ve diş apsesi oluşumunu minimum seviyeye indirmeye destek sağlar.

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer?

Diş apsesi çoğu zaman bikaç gün içerisinde geçmeye adım atar. Fakat kimi zaman daha uzunca sürebilir. Diş apsesi geçiş süresi, enfeksiyonun derecesine ve insanın genel sıhhat durumuna bakılırsa değişebilir. Mühim olan, diş apsesi oluştuğunda bir diş doktoruna başvurarak enfeksiyonun temizlenmesi ve tedavi edilmesidir.

Diş apsesi geçiş süresini hızlandırmak için, ağrı kesiciler kullanılabilir ve enfeksiyonun yayılmasını engellemek için tertipli olarak dişler fırçalanır ve diş ipi kullanılır. Diş apsesi geçtikten sonrasında, diş doktoru dişin onarımı için lüzumlu olan müdahalede bulunabilir.

Diş Apsesi Türleri Nedir?

Apseler diş kökünde biriken ve diş aralarında oluşmuş bulunan biçiminde sınıflandırılmaktadır. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen bireylerde görünen ve genel anlamda yaygın olan iltihap çeşidi diş kökünde oluşandır. Diş aralarında oluşmuş bulunan apselerde gene benzer sebepler nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Bu iltihap türleri tedavi edilmez ise süratli bir halde yayılabilir. Tertipli olarak diş hekiminize muayene olmanızda yarar olacaktır. Çağdaş Klinik hekimlerinden randevunuzu kolay bir şekilde oluşturabilir, sıhhatli gülüşlere kavuşabilirsiniz.

Diş Iltihap Nasıl Teşhis Edilir?

Diş apsesi teşhisi için şikayetler doğrultusunda diş doktoruna başvuru yapılmalıdır ve muayene edilmelidir. Fizyolojik muayene sonrasında kati bir tanı konulabilmesi için röntgen çekilmesi gerekmektedir. Apsenin yayılımına idrak etmek ve tedaviyi belirlemek için röntgen çekimi şarttır. Bundan sonrasında iltihap oluşumu netleşir ve yeterli tedavi metodu kolay bir şekilde belirlenebilir. Bu şekilde iltihap yayılımının önüne geçilebilir.

Diş Apsesi Evinizde Tedavi Edilebilir Mi?

Diş apsesi ciddi bir durumdur ve kesinlikle diş doktoruna başvurulması gerekmektedir. Evinizde herhangi bir metot ile iyi olması imkansızdır. Fakat diş doktoruna gitmeden öncesinde fazlasıyla fazla ağrınız var ise ağrı kesici bir ilaç kullanılabilir.

Sıcak yada soğuk yiyecek tüketiminden uzak durarak iltihap olan bölgeyi rahatlatabilirsin. Dişlerinizi fırçalarken daha duyarlı davranabilir o bölge ile muhtemel olduğunca temastan kaçınabilirsiniz. Bunların haricinde evinizde yapabileceğiniz herhangi bir tedavi uygulaması yoktur.

Diş Apsesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş apsesi iltihaplı bir durumdur. Kendi kendine patlama söz mevzusu olan durumlarda bile hekime gidilmeli ve tedavi başlanmalıdır. Bu iltihaplı durum çene ve boyun bölgesine yayılabilir. Tedavi edilmediği durumlarda vücuda yayılan apselerde vardır. Diş apsesinin tedavi edilmesi şarttır. Dişlerin ve bütün vücudun sağlığı için son derece {önemlidir}. Çağdaş Klinikte uzman hekimlerimize başvurarak tedavi olabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız ile beraber genel sağlığınızı koruma altına almak içerisinde daima yanınızdayız.

Latest Posts

spot_imgspot_img

İlgi Çekenler